Po czym poznać niekompetentnego psychologa?
Psycholodzy, tak jak wykonawcy każdego innego zawodu, dzielą się na kompetentnych i tych, którzy nigdy nie powinni być dopuszczeni do pracy z pacjentem. To zawód bardzo delikatny i osoba się nim zajmująca nie może stosować niewłaściwych zachowań, odwoływać się do pseudonauki albo narzucać pacjentowi swoich przemyśleń. Psycholog nie jest nieomylny, a zła diagnoza albo podejście może zniszczyć komuś życie.
Niekompetentny psycholog podsuwa Ci gotowe odpowiedzi
Jeśli psycholog nie słucha tego, co masz do powiedzenia i nie pozwala Ci się samodzielnie wypowiedzieć, to możesz być pewny, że taka osoba Ci nie pomoże. Wielu praktykujących w tym zawodzie stara się uzyskać od pacjenta odpowiedzi pasujące do ich wizji problemu, z jakim się zmagają.
W konsekwencji często dochodzi do podpowiadania tego, jak się czujesz, czym możesz zacząć się sugerować. W ten sposób nie uda Ci się dowiedzieć, co naprawdę się z Tobą dzieje, ale potwierdzisz pierwsze założenie psychologa. Skupienie się na problemie, który nie istnieje, może jeszcze mocniej Ci zaszkodzić.
Psycholog bez kompetencji nie uznaje twoich obserwacji
Psycholodzy mogą negować to, co im mówisz, kłócić się z Tobą albo starać się udowodnić Ci, że się mylisz. Będą łapać Cię za słówka albo wytykać błędy w logice. Porządny fachowiec sobie na to nie pozwoli, bo wie, że sposób, w jaki się wypowiadasz i to, jak subiektywnie odczuwasz swoje problemy, są najważniejsze.
Obserwacja samego siebie jest bardzo istotna dla zdrowia psychicznego, a więcej artykułów o tym jak zwracać uwagę na siebie w kontekście psychologicznym znajdziesz w serwisie www.zachodnie.pl.
Narzucanie Ci swojej wizji i zaprzeczanie temu, co czujesz, sprawia, że w gabinecie zaczynasz się czuć nieswojo i cały czas przygotowujesz się na kolejny atak. Jeśli taka sytuacja do Ciebie pasuje, to znaczy, że osoba, z którą pracujesz, nie jest warta twoich pieniędzy, a już na pewno nie czasu.
Niekompetentny psycholog sięga po metody niekonwencjonalne
Są psychologowie, którzy nie mają żadnego problemu z odwoływaniem się do horoskopów, gwiazd albo postaci astralnej. Wiara w takie rzeczy nie jest oczywiście niczym złym, ale kiedy do gabinetu przychodzi pacjent z poważnym problemem, trzeba zabrać się do pracy z nim fachowo i bez medycyny alternatywnej. Jeśli osoba, z którą pracujesz, cały czas stara się przekonać Cię do niekonwencjonalnych rozmowach i nie daje się przekonać do tego, że Ci nie pomagają, to lepiej odpuścić sobie dalsze spotkania.
Psycholog ma skupić się na pacjencie, a nie polecać mu coś, co sprawdziło się w jego przypadku.