Czy powinniśmy dawać dzieciom prezenty bez okazji?

prezenty

Czasami danie komuś małego podarunku zupełnie bez powodu jest miłym gestem, pokazującym nam, że dana osoba jest dla nas ważna. Jednak czy stosowanie takiej taktyki w stosunku do dzieci ma w ogóle sens? Często mówi się, że rozpieszczanie dziecka tylko mu szkodzi, a takie zachowania ciężko nazwać inaczej. Zdania są podzielone i w przypadku tych rozważań lepiej skupić się w pełni na tym, czego jesteśmy pewni.

Błędne przekonanie o wartości prezentów

To, co rodzice dają dzieciom, możemy podzielić na dwie grupy: niezbędne do ich funkcjonowania w codziennym życiu, w tym jedzenie, ubrania czy nowe kredki i prezenty, w tym zabawki czy drogi i profesjonalne kredki. Jako rodzic musimy nauczyć dziecko, że część rzeczy dostaje od nas, bo jesteśmy za nie odpowiedzialni, a część to coś dodatkowego, w ramach specjalnego wydarzenia albo świąt. Jeśli pokażemy dziecku, że wszystko, co dostaje, należy mu się tak po prostu, to w przyszłości może mieć błędy obraz o rodzicielskie oraz sposobie, w jaki okazujemy komuś, że nam na danej osobie zależy.

Dziecko może zrobić się roszczeniowe

Rozpieszczanie dziecka prezentami uczy je, że mu się należy. Od rodziców będzie wymagało coraz więcej, ale nie będzie to jedyna relacja, na którą zacznie przekładać swoje błędne założenia na temat dostawania prezentów. W przyszłości może oczekiwać od swojej drugiej połówki dawania mu czegoś tak po prostu, w dowód miłości albo przywiązania, może też wykazywać się większą zazdrością w stosunku do osób, które dostają coś drogiego albo ładnego, nawet jeśli są to tego urodziny. Między innymi dlatego nie powinniśmy dawać takich samych prezentów dzieciom z okazji urodzin czy innego ważnego wydarzenia dotyczącego tylko jednej pociechy.

Jeżeli odwiedzisz nasz portal www.zpowiatu.pl, wyposażysz się w dodatkowe porady związane z twoimi pociechami.

Za każdym razem wypada dać więcej

Im starsze jest nasze dziecko, tym droższe i bardziej skomplikowane będą prezenty, które będzie od nas dostawało. Do tego prezenty z okazji zakończenia szkoły czy okrągłych urodzin również powinny być bardziej spektakularne od tych dawanych na święta, czy przy innych okazjach. Jeśli jednak często dajesz swojej pociesze prezenty bez okazji, musisz się liczyć z jeszcze większymi kosztami. W końcu nie możesz podarować jej tego samego, co zawsze, bo pokażesz w ten sposób, że nie uważasz wcale danego sukcesu za warty specjalnego świętowania. A takiego wrażenia nie chce pozostawić po sobie żaden rodzic.