W życiu chodzi o to, żeby być szczęśliwym, ale czasami jest to wyjątkowo trudne zadanie, szczególnie jeśli większość naszego czasu spędzamy w środowisku lub na czynnościach, które nas ograniczają i zatruwają.

Recepta na szczęście zazwyczaj jest bardzo prosta i opiera się na odcięciu się od toksycznych czynników, ale czasami jest to niemożliwe, nawet jeśli bardzo byśmy tego chcieli. Szczęście możemy jednak odnajdywać też w inny sposób.

Od czego zależy nasze szczęście?

Według najnowszych badań nasze szczęście zależy w dużej mierze od wdzięczności, którą od siebie dajemy. Okazuje się, że wdzięczność i jej okazywanie może znacznie zwiększyć nasze szczęście i zadowolenie z życia. Nie do końca wiadomo, dlaczego właśnie to nam pomaga, ale skłaniamy się do twierdzenia, że dotyczy to doceniania posiadanych przez nas rzeczy, nie tylko tych materialnych, ale także duchowych.

Praktykowanie wdzięczności zaleca się w przypadku zmian życia na lepsze i prowadzeniu go w zdrowy sposób. To też jedna z praktyk medytacji. Wdzięczność pozwala nam żyć w zgodzie z osobami, miejscami i rzeczami, które są dla nas naprawdę ważne. Nie chodzi o to, żeby na siłę przekonywać się, że nasze życie jest wspaniałe, ale żeby nawet w te gorsze dni dostrzegać pozytywne i miłe strony naszej codzienności.

Szczęście nie przyjdzie do nas samo

Wiele osób błędnie zakłada, że ich szczęście jest od nich zupełnie niezależne. Kiedy wydarzy się w naszym życiu coś fajnego, będziemy radośni i nagle wszystko się zmieni. W rzeczywistości to nie zdarzenia, ale nasze reakcje są kluczowe w kwestii tego, jak będziemy odbierać daną sytuację. Nawet jeśli wygram na loterii, możemy to przyjąć jako znak od świata, że zaraz wydarzy się coś złego i będziemy potrzebowali sporych pieniędzy, żeby znowu było w porządku. Nasze pesymistyczne podejście i przekonanie, że zaraz i tak wydarzy się coś, co zniszczy nam dzień, skutecznie utrudnia cieszenie się tym, co faktycznie nam się udaje. Szczęście nie pojawi się na naszej drodze samo. Musimy je do siebie przyciągnąć i postarać się, żeby zostało z nami jak najdłużej. Ciesz się chwilą i nie twórz niepotrzebnych czarnych scenariuszy.

Ludzie, którzy Cię otaczają, nie muszą przeszkadzać

Bardzo często nie dopuszczamy do siebie szczęścia przez kogoś z naszego bliskiego otoczenia. Mogą to być zgorzkniali rodzice, nieposłuszne dziecko albo zazdrosny współpracownik. Zakładanie, że są oni winni całego zła, jakie nas spotyka, zmusza nas do odciągania od siebie szczęścia na rzecz ciągłej nienawiści albo niechęci. Jeśli zamiast cieszyć się z awansu, będziemy cały czas uważać, aby dana osoba nie zakradła się do nas i nie układała nam naszej szansy, to przeoczymy bardzo ważny moment do radości.

Naszym zadaniem powinno być maksymalne unikanie takich sytuacji. Ludzie, którzy Cię otaczają, nie powinni mieć wpływu na twoje odczucia, a jeśli wywierają negatywny, to najwyższa pora albo się od nich odciąć, albo zacząć rzetelnie i sprawnie pracować nad naszą relacją i sposobem oddziaływania na siebie.

Więcej artykułów o tym jak odnaleźć szczęście i żyć zdrowo znajdziesz w serwisie https://www.healthy.pl/