Czym jest mindfulness, czyli tzw. uważność?

mindfulness

Termin „uważność” jest używany do opisania praktyki celowego skupiania całej uwagi na chwili, w której się znajdujesz i akceptowania swoich uczuć i doznań bez osądzania.

Uważność (mindfulness) – podstawowe informacje

Udowodniono, że uważność praktykowana na przykład podczas medytacji jest głównym, bardzo skutecznym narzędziem do osiągania ogólnego szczęścia i zmniejszania poziomu stresu. Uważność ma swoje korzenie w buddyzmie. Jednak praktycznie każda religia obejmuje jakąś formę medytacji lub techniki modlitewnej, aby odsunąć twoje wzorce myślowe od zwykłych zajęć i w kierunku większego doceniania tu i teraz.

Co powinieneś wiedzieć na temat mindfulness?

Wykazano, że praktykowanie uważności przynosi wiele ulepszeń zarówno w zakresie objawów psychicznych, jak i fizycznych, pomagając w pozytywnych zmianach nastawienia do życia, zachowań i nawyków, a nawet fizycznego zdrowia. Kiedy jesteś uważny, możesz cieszyć się przyjemnościami życia, gdy się pojawią. Pozwala to na pełniejsze zaangażowanie w działania i pomaga skuteczniej radzić sobie z negatywnymi wydarzeniami w Twoim życiu.
Jeśli skupisz się na danej chwili, będziesz mieć mniejszą szansę na zmartwienie o rzeczy, które zrobiłeś w przeszłości lub rzeczy, które będziesz robić w przyszłości. Będziesz mniej zaabsorbowany poczuciem własnej wartości i sukcesem, a jednocześnie możliwość tworzenia lepszych i głębszych więzi z innymi ludźmi.

Więcej artykułów dotyczących psychiki człowieka i nie tylko, znajdziesz w serwisie https://www.globalna.pl/.

Wykazano, że uważność poprawia twoje zdrowie fizyczne. Może pomóc poprawić zdrowie serca, złagodzić stres, obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć ból, poprawić sen, a nawet złagodzić problemy żołądkowo-jelitowe. Tymczasem oferuje wiele korzyści dla zdrowia psychicznego, w tym łagodzenie nadużywania substancji, depresji, lęków, zaburzeń odżywiania i OCD.