Jak wpływa na nas pierwsze wrażenie?

Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz i często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele osób potrafi wyrobić sobie na nasz temat błędną opinię tylko dlatego, że coś szczególnie przykuło ich uwagę.

Wielu z nas zależy na dobrym pierwszym wrażeniu i nic w tym dziwnego, bo kiedy raz źle zapadniemy w czyjejś pamięci, to raczej długo nie uda nam się zmienić jego nastawienia do nas, a to może być problematyczne.

Wyrabiamy sobie opinię w kilka sekund

Każdy z nas jest w stanie wyrobić sobie opinię o drugim człowieku w kilka sekund. Nawet jeśli wyznajemy zasadę, że nie należy nikogo oceniać po wyglądzie, to nasz mózg robi to automatycznie. To pozostałości od naszych przodków. Kiedyś trzeba było maksymalnie szybko określać, czy osoba stojąca naprzeciwko nas nie jest dla nas zagrożeniem. Dziś też czasami mamy do czynienia z sytuacjami, które wymagają od nas podejmowania szybkich decyzji, na przykład przy kim najlepiej jest usiąść w autobusie.

Wyrabiamy więc sobie opinię na podstawie małych sygnałów i tego, jak wygląda osoba stojąca przed nami.

Określamy, czy dana osoba jest dla nas atrakcyjna

Pierwsze wrażenie pozwala nam szybko określić, kto jest dla nas potencjalnie dobrym partnerem. Robimy to między innymi na portalach randkowych, które niejako oczekują od nas, że będziemy podejmować szybkie decyzje na podstawie zdjęcia i krótkiego opisu danej osoby.

Taki mechanizm działa u nas cały czas, nawet jeśli nie jesteśmy nastawieni na poznawanie nowych partnerów. Oceniamy, czy ktoś się nam podoba, czy lepiej go unikać. W ten sam sposób określamy, czy ktoś może okazać się przyjemnym towarzyszem do rozmowy, czy lepiej w ogóle do niego nie podchodzić, bo tylko marnuje nasz czas.

Decydujemy, czy dana osoba jest dla nas zagrożeniem

Oczywiście nie wszyscy ludzie, których mijamy na ulicy czy widujemy w środkach transportu publicznego, są potencjalnymi psychopatami gotowymi się na nas rzucić, ale wielu ludzi może nam zaszkodzić albo zmarnować nasz cenny czas. Pierwsze wrażenie pozwala nam ocenić, czy dana osoba jest zdrowa, nie zachowuje się agresywnie czy nie będzie potencjalnie w stanie zrobić czegoś niewłaściwego.

To właśnie na podstawie pierwszego wrażenia trzymamy się z dala od pijanych osób i unikamy kontaktu z ludźmi, którzy sporo kaszlą. Być może nie jest to wyrobienie sobie opinii, ale to równie pomocny mechanizm.

Więcej artykułów na temat ludzkiej psychiki znajdziesz w serwisie https://www.zachodnie.pl/.