Ile trwa kompletne leczenie ortodontyczne?

dentysta

Przeważnie, zanim jeszcze podejmiemy się jakiegoś bardziej skomplikowanego i specjalistycznego leczenia, próbujemy się dowiedzieć, ile ono potrwa, bo chcemy wiedzieć dokładnie, na co powinniśmy się przygotować. Na szczęście te informacje w wielu przypadkach są jawne i otrzymujemy je już na pierwszej, ewentualnie drugiej wizycie w nowym gabinecie. Nie musimy nikogo o nie prosić.

W gabinecie ortodontycznym też przeważnie już na pierwszym spotkaniu dowiadujemy się, ile potrwa leczenie ortodontyczne w naszym przypadku. Zazwyczaj zresztą czas trwania takiego leczenia jest podobny niezależnie od typu zgryzu. Może się on jednak przedłużyć w momencie, gdy okaże się, że do założenia aparatu potrzebne będzie np. usunięcie wybranych zębów (czasem się to zdarza).

Fantastyczne porady ze zdrowia, psychologii i dietetyki oferuje też witryna Zdrowie Online.

Ogólnie rzecz biorąc od razu możemy sobie jednak przyjąć, że nasze leczenie potrwa przynajmniej te półtora roku, a co najwyżej dwa i pół roku. Jest to taki standard. Rzadko kiedy leczenie jest krótsze czy dłuższe, dlatego za taką średnią możemy śmiało uznać okres dwóch lat. Z jednej strony to dużo, z drugiej nie do końca. Jeżeli natomiast z jakiegoś powodu chcielibyśmy jeszcze bardziej przyspieszyć i skrócić czas leczenia krzywego zgryzu, po prostu porozmawiamy na ten temat ze swoim lekarzem, bo istnieje szansa, że zdoła nam on zaproponować pewne nowocześniejsze metody, które do tego celu doprowadzą. W tym momencie korekcja zgryzu może wynieść nawet mniej niż jeden rok! Oczywiście takie leczenie ortodontyczne jest trudniejsze do przeprowadzenia, jednakże nowocześniejsze gabinety ortodontyczne powinny z nim sobie spokojnie poradzić.

Oczywiście cały czas mówimy tutaj o leczeniu ortodontycznym przeprowadzonym z wykorzystaniem stałych aparatów ortodontycznych. Te ruchome nosi się zwykle znacznie dłużej, jednakże osobom dorosłym raczej się ich nie poleca. Jeżeli mamy już wykształcone całe uzębienie, jedyną opcją na skorygowanie zgryzu będzie jednak założenie stałego aparatu ortodontycznego.