Co robić, gdy dwumiesięczne dziecko ma kaszel?
Kaszel jest naturalnym sposobem usuwania flegmy, śluzu i innych płynów z gardła, płuc i nozdrzy, stosowanym przez osoby w każdym wieku. Jednak dzieci poniżej 4 miesiąca życia nie kaszlą zbyt często, chyba że jest to poważny problem lub choroba, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić.
Jeśli więc masz dziecko w wieku poniżej 4 miesięcy, czyli około 2 miesięcy, i zauważysz, że zaczyna ono często kaszleć, nie odpuszczaj i nie czekaj, aż samo przejdzie. Przyczyna może być powodem do jak najszybszej wizyty u pediatry, aby lekarz mógł ocenić, co dolega dziecku i znaleźć odpowiednie leczenie w konkretnym przypadku.
Określenie przyczyny.
Należy ocenić objawy występujące u dziecka, aby ustalić przyczynę kaszlu. Kaszel, któremu towarzyszy kichanie, niewielka gorączka, swędzenie oczu i katar czasami wskazują na zwykłe przeziębienie. Jeśli kaszel nie ustępuje i towarzyszy mu spływanie śluzu, dziecko najprawdopodobniej cierpi na alergię lub astmę. Dziecko może być zakażone wirusem układu oddechowego, jeśli jego kaszel nasila się z czasem lub towarzyszy mu duszność. Jeśli kaszel ma charakter świszczącego odgłosu i nasila się w nocy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Złagodzenie objawów.
Wyciśnij kilka kropli roztworu soli fizjologicznej do nosa dziecka, a następnie aspiruj śluz za pomocą strzykawki z końcówką. Pomoże to złagodzić kaszel poprzez rozrzedzenie uwięzionego śluzu i usunięcie go z dróg nosowych i gardła.
Podnieś łóżeczko dziecka, zwijając kilka ręczników i umieszczając je pod wezgłowiem materaca dziecka. Można też położyć dziecko do snu w foteliku samochodowym lub w huśtawce, aby zapobiec spływaniu płynu do gardła i wywoływaniu kaszlu. Zapewnij dziecku ciepłą kąpiel, która ukoi i nawilży jego drogi oddechowe.
Te wskazówki są idealne do złagodzenia objawów kaszlu dziecka, ale jeśli zauważysz, że żadna metoda nie przynosi ulgi, udaj się do pediatry i wyjaśnij, że próbowałaś wszystkich tych metod, a kaszel nadal jest taki sam lub, jeśli się pogarsza, powiedz, że się pogarsza.
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?
Należy pilnie skontaktować się z pediatrą, jeśli kaszlowi dziecka towarzyszą trudności w oddychaniu, gorączka, szybki oddech, skrajna drażliwość, głośny lub muzykalny oddech, lub świszczący oddech. Wezwij pogotowie, jeśli dziecko zaczyna kaszleć krwią, wykazuje oznaki odwodnienia lub ma ciemny, lub niebieski odcień języka, twarzy lub warg. Objawy te mogą być oznaką poważnego powikłania lub choroby, takiej jak zapalenie płuc lub krztusiec.
Więcej wskazówek z dziedziny zdrowia można uzyskać na https://www.polemika.pl!
Czy można temu zapobiec?
Ponieważ brak snu obniża odporność organizmu i sprawia, że dziecko jest bardziej podatne na choroby, należy zapewnić mu około 18 godzin snu dziennie. Kładź dziecko na częste drzemki w ciągu dnia, a na czas snu zapewnij mu spokojne, komfortowe warunki do spania. Zasłoń okna zasłonami, aby zablokować światła uliczne lub światło księżyca i posłuchaj kojącej muzyki, lub urządzenia do wytwarzania białego szumu. Utrzymuj dom w czystości, często dezynfekując klamki i zabawki chusteczkami antybakteryjnymi.