Otyłość u dzieci: przyczyny i leczenie
Według statystyk, w różnych krajach coraz więcej dzieci cierpi na otyłość. Jest to problem żywieniowy, który może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, niezależnie od wieku, rasy czy płci. Wszystkie dzieci są podatne na otyłość, jeśli nie zachowuje się odpowiedniej ostrożności.
Czym jest otyłość u dzieci?
Otyłość dziecięca to stan, w którym dzieci są znacznie cięższe niż normalnie dla ich wieku i wzrostu. Stwarza to problem, ponieważ u dzieci mogą pojawić się długotrwałe zaburzenia i odchylenia zdrowotne, które mają konsekwencje przez całe życie.
Jakie są główne przyczyny otyłości u dzieci?
Otyłość dziecięca powinna być rozpatrywana tak samo jak otyłość dorosłych, ponieważ ma takie same konsekwencje niezależnie od wczesnego wieku. Prędzej czy później dzieci zaczynają cierpieć na cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i wiele innych schorzeń. Ponadto, poczucie własnej wartości u dzieci może zostać naruszone, co prowadzi do przypadków ciężkiej depresji.
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie dzieci, które mają kilka dodatkowych kilogramów, cierpią na otyłość. Będą przypadki, w których dziecko ma szerszą niż przeciętna budowę i dlatego będzie wymagało nieco więcej wagi, aby być zdrowym. Ponadto nadwagi i otyłości nie da się wykryć patrząc tylko na wygląd fizyczny dziecka.
Aby postawić diagnozę, należy wykonać badanie wskaźnika masy ciała, które mierzy wagę w stosunku do wzrostu. Dzięki temu badaniu można określić, czy dziecko jest powyżej zdrowej średniej, czy poniżej. Jeśli jest powyżej, to cierpi na otyłość, a jeśli jest poniżej, to może cierpieć na niedożywienie. Co będzie równie poważne.
Przyczyny otyłości leżą głównie w prowadzonym przez nich stylu życia. Większość dzieci cierpiących na otyłość prowadzi bardzo siedzący tryb życia, spożywając duże ilości niezdrowej żywności i napojów słodzonych. Nie należy jednak wykluczać również hormonalnych lub genetycznych czynników ryzyka, które mogą zmieniać metabolizm dzieci.
Inną przyczyną są zaburzenia odżywiania, którym niektórzy rodzice poddają swoje dzieci, oprócz tego, że nie zabierają ich do pediatrów w celu oceny i monitorowania ich wagi, która powinna być odpowiednia dla ich wieku.
A jeżeli Ty albo Twoje dziecko śpicie na brzuchu, zobacz, dlaczego warto to zmienić, klikając https://www.medycznie.pl/czy-lubisz-spac-na-brzuchu-koniecznie-musisz-to-zmienic/.
Jakie są objawy otyłości u dzieci?
Objawy otyłości u dzieci mogą, ale nie muszą być zauważalne gołym okiem. Wynika to z faktu, że nie wszystkie dzieci wykazują skrajny nadmiar tkanki tłuszczowej w przypadku otyłości. Zauważalne mogą być jednak następujące elementy:
a. męczenie i wyczerpanie fizyczne;
b. bezsenność w ciągu dnia;
c. zaburzenia uwagi;
d. zwiększona masa ciała z dużą ilością tłuszczu.
Na poziomie laboratoryjnym mogą mieć hiperglikemię, problemy z cholesterolem i w zależności od stopnia otyłości podwyższone ciśnienie krwi.
Jakie są zagrożenia związane z otyłością u dzieci?
Ryzyko otyłości u dziecka polega na tym, że w tak młodym wieku mogą rozwinąć się u niego czynniki, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Choroby te mogą się rozprzestrzeniać i komplikować w wieku dorosłym, co minimalizuje jakość ich życia.
Istnieją ważne czynniki ryzyka, które powodują, że dziecko cierpi na otyłość, wśród których są.
Czynniki genetyczne.
Dzieci z rodzinną historią otyłości mają większe ryzyko wystąpienia nadwagi w dzieciństwie. Do tego dochodzi fakt, że rodzice z nadwagą utrzymują dietę nadmiernie bogatą w kalorie.
Nieodpowiednia dieta.
Karmienie dzieci jest dość skomplikowane, ponieważ nie chodzi tylko o to, aby je napełnić, ale musi być zrównoważone i załadowane niezbędnymi składnikami odżywczymi. W dzisiejszych czasach śmieciowe jedzenie, słodycze, a nawet napoje są bogate w cukry i węglowodany, a przyzwyczajanie dzieci do diety opartej na tych produktach dezorganizuje ich odżywianie, prowadząc do wczesnego cierpienia z powodu otyłości.
Siedzący tryb życia.
Oprócz złej diety, siedzący tryb życia może przyzwyczaić organizm dziecka do magazynowania tłuszczu w niepotrzebnych ilościach. Z kolei tkanka tłuszczowa, która nie jest eliminowana, pozostaje przytwierdzona do ciała, ograniczając zdolność dzieci do aktywności fizycznej i tym samym czyniąc je jeszcze bardziej siedzącymi.
Jakie są konsekwencje otyłości dziecięcej i jej rodzajów?
Rodzicom zaleca się, aby nie przeoczyli tego schorzenia u swoich dzieci. Chorobliwa otyłość może mieć poważne konsekwencje dla emocjonalnego, społecznego i fizycznego dobrostanu dziecka.
Konsekwencje zdrowotne.
- Słabsza konsekwencja fizyczna.
- Cukrzyca typu II.
- Wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi.
- Bóle stawów.
- Problemy z oddychaniem.
- Niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby.
Konsekwencje społeczne i emocjonalne.
- Mobbing w szkole.
- Utrata poczucia własnej wartości.
- Rozwój depresji i lęku.
- Zachowania autodestrukcyjne.
- Izolacja i niechęć do osób z otoczenia.
- Frustracja emocjonalna.
Jakie metody leczenia działają na otyłość u dzieci?
Leczenie otyłości u dzieci zależy od stopnia otyłości i wieku dziecka. Zwykle głównym i najlepszym wyjściem jest rozpoczęcie diety wskazanej przez dietetyka dziecięcego, który po ogólnej analizie i badaniu wskaże, jaka powinna być nowa dieta. Wielu rodzicom może się wydawać, że wdrożenie diety w domu jest właściwym rozwiązaniem, jednak nie daje to odpowiednich rezultatów bez nadzoru lekarskiego.
Natomiast stała aktywność fizyczna powinna być inicjowana równolegle ze zmianą nawyków żywieniowych. Dzieje się tak, aby dziecko zaczęło przyzwyczajać się do wydatkowania energii, a organizm mógł pozbyć się przyczepionej do ciała tkanki tłuszczowej.
Strategią stosowaną u dzieci z nadwagą jest rozpoczęcie reżimu, w którym celem jest kontynuacja dotychczasowej diety i aktywności fizycznej, nie dopuszczając do wzrostu masy ciała. W ten sposób dziecko będzie rosło na wysokość, ale utrzyma stabilną wagę, co w efekcie da odpowiedni dla niego wskaźnik masy ciała.