4 techniki oddechowe pomagające zredukować lęk i stres
Badania potwierdzają, że prawidłowe oddychanie może pomóc w długotrwałym stresie i poradzić sobie z nagle pojawiającym się lękiem. Pozytywne i negatywne emocje są związane z różnymi sposobami oddychania.
Gdy człowiek jest szczęśliwy, oddycha głęboko, natomiast gdy jest zły lub niespokojny, oddycha płytko i często. Oto cztery techniki oddechowe na lęk, które mogą przywrócić zrelaksowany rytm oddychania i nie nasilać stresu.
Różnica między głębokim a płytkim oddychaniem – to ważne przy lęku lub stresie
Głębokie oddychanie, które odbywa się przy pomocy przepony, nazywane jest również „oddychaniem z brzucha”. Głębokie przeponowe oddychanie pomaga zapobiegać ostrej reakcji na stres.
Do tego dochodzi płytki oddech — oddychanie klatką piersiową. Kiedy ludzie są zaniepokojeni, mają tendencję do podejmowania szybkich, płytkich oddechów klatką piersiową. Jednak takie oddychanie tylko potęguje niepokój — zaburzenia poziomu tlenu i dwutlenku węgla w organizmie prowadzą do przyspieszonej akcji serca, zawrotów głowy, napięcia mięśni i innych nieprzyjemnych doznań fizycznych. Może to zwiększyć poziom lęku, a nawet doprowadzić do ataków paniki.
Kiedy osoba jest niespokojna, może nie zawsze być w stanie zrozumieć, jak dokładnie oddycha. Najprostszym sposobem na określenie swojego wzorca oddychania jest położenie jednej ręki na górnej części brzucha, w pobliżu talii, a drugiej na środku klatki piersiowej. Przy głębokim oddychaniu ręka na brzuchu unosi się wyżej.
Oddychanie brzuszne – dlaczego jest ważne dla zestresowanych?
Według Amerykańskiego Instytutu Stresu, 20 do 30 minut „oddychania z brzucha” każdego dnia może zmniejszyć stres i niepokój.
- Znajdź wygodne miejsce do siedzenia lub leżenia.
- Jedną rękę połóż na górze klatki piersiowej, a drugą na brzuchu, poniżej klatki żebrowej.
- Rozluźnij brzuch, nie wciągaj go do środka.
- Powoli wdychaj powietrze przez nos. Powietrze powinno powoli przechodzić w dół, tak abyś czuł, że brzuch podnosi się i opada wraz z dłonią.
- Powoli wydychaj przez lekko przyciśnięte usta. Ręka spoczywająca na klatce piersiowej powinna być prawie nieruchoma.
- Warto oddychać w ten sposób przez co najmniej 5-10 minut.
Oddychanie kwadratowe – również istotne dla żyjących w stresie
Technika głębokiego oddychania, która może przywrócić lękowy oddech do relaksującego rytmu. Oddech zwalnia, gdy człowiek skupia się na liczeniu.
- Usiądź na krześle, stań lub połóż się na plecach z jedną ręką na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Ma to na celu upewnienie się, że oddychasz przeponą.
- Powoli wdychaj powietrze przez nos, jednocześnie licząc mentalnie do czterech.
- Wstrzymaj oddech na cztery sekundy.
- Powoli wydychaj przez usta przez cztery sekundy.
- Ponownie wstrzymaj oddech na 4 sekundy, unikając wdechu.
- Powtórz cykle oddechowe jeszcze co najmniej 4 razy.
Naprzemienne oddychanie przez nozdrza
Oddech naprzemienny polega na naprzemiennym oddychaniu przez każde nozdrze. Najlepiej jest ćwiczyć w pozycji siedzącej, aby utrzymać postawę ciała.
- Ustaw prawą rękę z palcami wskazującym i środkowym zgiętymi w dłoni, pozostawiając kciuk, palec serdeczny i różowy wyciągnięty.
- Zamknij oczy.
- Następnie zamknij kciukiem prawe nozdrze i powoli wykonaj głęboki wdech przez lewe nozdrze.
- Zamknij palcem serdecznym lewe nozdrze, otwórz prawe i powoli wydychaj przez nie powietrze.
- Następnie wdychaj przez to samo nozdrze i zamień nozdrza.
- Ćwicz do 10 rund tej techniki oddychania. Jeśli zaczniesz odczuwać zawroty głowy, zrób przerwę, nie zaciskaj nozdrzy i oddychaj normalnie.
Oddychanie z przyciśniętymi wargami
Oddech zaciśniętych ust to prosta technika oddechowa, która pomaga uczynić głębokie oddechy wolniejszymi i bardziej skoncentrowanymi.
- Usiądź w wygodnej pozycji z rozluźnionym karkiem i ramionami.
- Trzymając usta zamknięte, wdychaj powoli przez nozdrza przez dwie sekundy.
- Wydychaj przez usta przez cztery sekundy, zaciskając wargi, jakbyś się całował.
- Przy wydechu wydychaj powoli i równomiernie.
Aby wypracować prawidłowy rytm oddychania, zaleca się ćwiczyć oddychanie z dociśniętymi do siebie wargami cztery do pięciu razy dziennie.
Ogólne wskazówki dotyczące ćwiczenia oddychania przeponowego
- Oddychanie przeponowe może nie działać od razu, zwłaszcza w sytuacjach stresowych.
- Staraj się ćwiczyć ten rodzaj oddychania w technice, która Ci odpowiada codziennie, nawet gdy jesteś zrelaksowany.
- Jeśli to możliwe, ćwicz rano i przed pójściem spać. Praktyka poranna pomaga nadać ton dniu i rozpocząć go w bardziej zrelaksowany i spokojny sposób, natomiast praktyka nocna pomaga zakończyć dzień i przygotować ciało do snu.
Jeśli jakikolwiek rodzaj oddychania sprawia, że czujesz się bardziej niespokojny, może to nie być odpowiednie narzędzie dla Ciebie. Warto wtedy spróbować innych sposobów na rozładowanie napięcia i wyciszenie się.
Więcej artykułów o zdrowym stylu życia znajdziesz w portalu https://www.plotkarz.pl/.